Vodosnabdevanje - Idealna Rešenja za Svaku Priliku

Voda čini oko 60% ljudskog organizma. Kada pričamo o vođenju imanja, odabir vodosnabdevanja je jedno od ključnih pitanja. Ukoliko si jedan od onih koji smatra da svaka kuća ili plac moraju imati priključak na vodovod, ovaj tekst je za tebe.

Tehnička voda je voda koja se koristi za različite namene osim za piće i pripremu hrane. Iako tehnička voda generalno ne mora da zadovolji kriterijume pijaće vode, u kontekstu upotrebe na imanju, ona mora biti fizicki, hemijski i mikrobiološki ispravna i tako zadovoljiti higijenske uslove. Cilj vodosnabdevanja je da imate kvalitetnu vodu, testiranu i proverenu za korišćenje u domaćinstvu, koju ćete koristiti za sve osim za piće i kuvanje. Brojevi nikad ne lažu i krajnji je cilj da imate crno na belo da je vaša voda ispravna i spremna za upotrebu. 

Najčešći izbori vodosnabdevanja su:
- vodovod
- izvor
- kišnica
- bunar
- dostava vode


Javni Vodovod

Javna voda, iako uglavnom zvanično ispravna, često sadrži veću količinu hlora. Dok stigne do tvoje slavine, prolazi kroz cevi za koje je pitanje koliko su često i kako održavane. Preporuka je da ugradiš filtere koji će dodatno pročistiti vodu. Na taj način ćeš ukloniti višak hlora i štetne mikročestice.

Kišnica

U nekim državama u SAD-u, kišnica je bukvalno oporezovana – skupljajte je, ali platite nama. Srećom, kod nas je priča skroz drugačija. Možeš komotno skupljati kišnicu i smatrati je svojom. Idealna je za tehničku vodu, posebno u mestima gde vodovod ne dopire.

Kažu da je kišnica „mekana“ – nema tvrde hemijske elemente iz zemlje. Ako jednom opereš kosu kišnicom, teško da ćeš se vratiti na bilo šta drugo. Cilj filtera izmedju očiglednih je da mekoću vode optimizuje, jer previše meka voda takodje nije preporučljiva. Sve se to meri na već spomenutom testiranju. I ja sam bio skeptik kad je reč o analizi kišnice, ali testovi su me razuverili – voda je bila fizički i hemijski ispravna. Mikroorganizmi? Da, tu je problem. Rešenje? Ili dodaj hlor ili kupi UV lampu koja neutrališe bakterije. Mi smo se odlučili za UV lampu. Znamo, svako rešenje, pa i ovo ima pluseve i minuse. Minusi za lampu su zavisnost od struje i održavanje. Ali mi jednostavno želimo da svedemo hlor na minimum ili na nulu.

Izvor

Izvor vode ukoliko se nalazi na tvom placu i zadovoljava ostale uslove propisane Zakonom o vodama, može biti idealno rešenje. Uložiti u plac sa izvorom vode, biće vrednije nego investirati u naftnu bušotinu. Izvorska voda se takodje mora testirati i ukoliko ne zadovoljava uslove o higijenskoj ispravnosti, mora se tretirati filterima. 

Bunar

Bunar je klasično rešenje za imanja bez vodovoda. Ali, uzmi u obzir da zahteva inicijalno ulaganje za istraživanje, bušenje i postavljanje. Filteri su obavezni, jer se kvalitet vode može menjati. Mana bunara je što može presušiti, zavisno od terena i hidrogeoloških uslova.

Dostava vode iz vodovoda

Ako ti treba brzo rešenje bez dodatnih radova, možeš naručiti vodu iz gradskog vodovoda. Doprema se u bazene. Savetovali bismo izbegavanje plastičnih bazena i izgradnju betonskih podzemnih bazena. Zašto? Plastika pod suncem ispušta mikroplastiku, pogoduje mikroorganizmima i može estetski štrčati. Jednostavno nije trajno rešenje. Beton je skuplji, ali pouzdaniji – jednom ugradiš i miran si godinama. Plus, možeš dodati sistem za sakupljanje kišnice i na korak si da postaneš pravo off grid imanje. 

Pažljivo razmisli prilikom odabira optimalnog rešenja i što bi se reklo 6 puta meri jednom seci. Biti orkužen čarobnom intimom prirode nekad znači manjak infrastrukture, ali voda nikad ne bi trebalo da bude problem, jer uvek postoji rešenje, bilo da ste deo vikend naselja bez vode ili imate vaš komad zemlje izolovan šumom i nenaseljenim brdima i livadama.